Jak snadné je někoho vykrást

24. července 2017 v 18:53 | Necroparanoia |  Výkřiky do prázdna
Aneb dávejte si pozor, nebo dopadnete jako já. A nebo ještě hůř.
V sobotu ráno si v poklidu vyspáváme v našem pokoji, když v tom se otevřou potichu dveře a hned se zase zavřou. Nevěnovala jsem tomu pozornost, myslela jsem si, že je to moje máma, která chce jen vědet, jestli jsme ještě doma, nebo už jsme jeli pryč, jak jsme měli v plánu.
Asi kolem desáté jsme vstali. Pěkně v klidu, autobus jel až ve dvanáct. Ale na chodbě mě zastavila sousedka a hned mi hlásí, že toho rána se domem coural cizí chlap, naprosto suveréně si odemkl dveře jejího bytu a kdyby ho nezastavila ve dveřích, začal by se jí procházet i po bytě. Klíče si obě necháváme venku, v domě si věříme a zvenku nikdo neví, jak otevřít speciální kličku, která je k nám do chodby proto, aby si sousedky pes neotevíral.
A tenhle cizí vetřelec klidně prošel celou půdu a tvrdil, že se mu k nám do domu zaběhl pes. Jasně, a proskočil dvoje zavřený dveře a umí si otevírat klíčem. Nicméně sousedka byla tak v šoku, že mu řekla, tady určitě není a vyhodila ho. Chlápek na to kvitoval, že to už ví, že vedle jsou jen dvě kočky a odešel.
Ty dvě kočky jsou u nás, takže on byl ten narušitel, který si nás prohlížel když jsme spali a považovala jsem ho za mámu. Fakt strašidelný a nepřijemný.
Hned jsme šli na policii. Jasně že si máma zamykat pořádně a nenechávat si klíče ani takhle na patře a moralisti bla bla bla... Ale na policii na nás byli moc milí, hned s námi všechno sepsali. Pachatel je recidivista nedávno propuštěný z vězení a nejsme jediní, kteří jsou na jeho seznamu navštívených domů. Nic se nám neztratilo, pachatel jen obhlížel situaci, takže policista přidal naší výpověď k celému spisu a jelo se domů.
Ale doma už byla máma a zjistila, že jí chybí mobil. Když jsem všechno nahlašovala, nebyla doma a já myslela, že ho má s sebou. Neměla, mobil je pryč. A tak se oznamovalo znovu.
Policie odpoledne přijela a nafotila celý byt. Všechny znovu vyslechla, znovu sepsala a dnes už je vše předáno na kriminálku. Ještě ten den večer policie navíc přijela ještě jednou a přivezla pytlík s věcmi, ukazovala je mámě a ptala se jí, jestli jsou naše. Mobil mezi nimi nebyl.
Pachatel si pomohl zpátky do kriminálu za pár drobných. Na telefonu nefunguje mikrofon, nebyla v něm simka, ani žádné citlivé údaje, máma ho využívala jen jako krokoměr. Navíc měl v době krádeže baterii na nule a epesní růžový kryt. Jo a fotku naší kočky na tapetě. Gratuluji pěkně. Onen chmaták je zcela pravděpodobně na fetu, tak doufám že mu aspoň na jednu ředěnou dávku vydělal.
Celou touhle historkou nechci vzbudit lítost, ani předvést svůj nadhled. Chci vás varovat.


My měli štěstí. Naše domácnost vypadá na první pohled jako chudá domácnost, takže u nás si nic moc nevyhlédl. Vy už takové štěstí mít nemusíte, obzvlášť jestli na první pohled z předsíně jsou vidět drahé spotřebiče. Do takového bytu by se pachatel vrátil a naprosto ho vybílil.
Zamykejte pečlivě, nenechávejte klíče v zámku, i když si v domě věříte. Nespoléhejte na to, že uslyšíte, kdyby se něco dělo. Já jsem taky nechápala případy, kdy zloděj vybral byt a rodina spala, dokud jsem si na vlastní kůži nezkusila, že mě to vážně neprobudí. Instinkty jsou značně otupělé, raději se spolehnětě na alarm.
Nevytrubujte nikam, kdy jedete na dovolenou. Nepůsobte na veřejnosti, že jste při penězích, protože ta chvilka povýšení za to pak nestojí.
Dodržujte domovní řád, hlavně tu část o zamykání vchodů a pouštění cizích lidí do domu. Nepouštějte jen tak někoho do domu, když vám tvrdí, že jde k tomu a tomu, jméno si mohl přečíst na zvonku. Řekněte mu, ať si zazvoní na toho, za kým jde a ať ho pustí on.
A hlavně - když si všimnete, že se někdo ve vašem bytovém domě nebo paneláku potuluje a nevypadá to, že by šel k někomu na návštěvu, dělejte něco. Minimálně se ho zeptejte, koho hledá, nebo ke komu jde. Tím ho znejistíte. Když se vám jeho odpověď nebude zdát, trvejte na tom, aby odešel.
Já vyvázla jenom se ztraceným starým telefonem a nepříjemným pocitem, že moje soukromí bylo narušeno, ale mohlo to být horší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tai Todd Tai Todd | E-mail | 29. července 2017 v 9:11 | Reagovat

No zní to hrozně, ale upřímně bych nikdy nenechávala klíče někde venku, ať už bych věřila lidem v baráku sebevíc. Teď bydlím ve velikém paneláku a neznám ani polovinu lidí, co tu bydlí, ani od pohledu. Dnes se ale stěhuju ke kamarádce a co vím, moc ráda tam bez ohlášení chodí její babička, třeba jí něco donese, buchtu, zavařeniny. Má klíče, takže prostě přijde. Doufám, že babču nepotkám nějaký den najednou třeba v kuchyni, protože by mě asi šlehlo a můj pes taky nemá hned rád každého. Aby se babča nedivila :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. srpna 2017 v 11:33 | Reagovat

Chápu to správně, že jste klíče měli... v zámku ZVENČÍ? Nebo někde u dveří zvenčí? To bych asi neriskovala ani kdyby ve vedlejším bytě bydlela moje rodina a k těmhle dveřím by se muselo projít přes bezpečnostní. Je fakt, že jsem se zamykáním na štíru, protože z domova na vesnici jsem byla zvyklá, že jsme měli zvenku kouli, takže se nikdy nezamykalo, jenom zabouchávalo, že pořádným kopem by ty dveře šly otevřít, protože už byly špatné, a když se do bytu dostává přes několikery dveře, mám tendenci zamykat jen byt a vchodové. Ale nechat klíče venku, to bych neudělala. Už proto, že se taky mohla stát opačná záležitost a někdo mě mohl zamknout uvnitř :D

3 Steeve X Steeve X | Web | 17. srpna 2017 v 18:38 | Reagovat

Ha! A nakonec si moralista sama! :D

Sem myslel, že bílej layout není emo, co tě k tomu vedlo?

Tak třeba je to zloděj, co ujíždí na cute kočičkách (místo fetu), mobil se mu bude zatraceně líbit (krokoměr se mu taky hodí jako) a ještě vás přijde vykrást znovu, být tebou si změním tapetu!

4 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 16:31 | Reagovat

Kdo si nechává sakra klíč venku? V Česku navíc.

5 birek birek | 7. března 2018 v 11:10 | Reagovat

když už se to stane, tak zavolejte raději profíky, kteří se postarají o případné otevření dveří i opravu zámku-

http://zamecnicka-pohotovost.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama